Pompa ciepła jak działa

Pompa ciepła jak działa i do czego służy? Pompa ciepła jest niesamowicie przydatna do podgrzewania wody użytkowej, a także do podgrzewania pomieszczeń. Fakt, że wykorzystuje do tego energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych jest jednym z jej największych atutów. Szczególnie w czasach, kiedy trend troski o środowisko jest szczególnie ważny i mocny.

Podstawowe działanie


Pompa ciepła jak działa – przede wszystkim wykorzystuje energię pozyskiwaną z gruntu, wód gruntowych lub powietrza. Takie urządzenia pozyskują energię z dwóch źródeł. Pierwsze źródło, źródło dolne, energię może pozyskiwać z gruntu, wody lub powietrza. W zależności od źródła energii różna jest budowa pompy. Poszczególne modele przeznaczone do innych zastosowań pobierają energię z odrębnych źródeł. Górne źródło w pompie ciepła odpowiedzialne jest przede wszystkim za system ogrzewania domu, a także za pozyskiwanie ciepłej wody. Pompa ciepła jak działa – przede wszystkim aby była sprawna, musi pobierać energię elektryczną. Wykorzystuje ją podczas przepompowywania ciepła do źródła dolnego ze źródła górnego. Części z których zbudowana jest pompa to sprężarka, wymiennik do oddawania ciepła do instalacji zawór rozprężny oraz wymiennik do pozyskiwania ciepła ze środowiska.

 

Czynnik chłodniczy i proces transportu ciepła

Pompa pracuje w czynniku chłodniczym. Ten musi być na tyle zimny, by absorbował ciepło z otoczenia. Następnie, będąc już nagrzanym, by oddawał go do systemu grzewczego. Jakie jednak są szczegóły tego procesu? Niezwykle ważny jest czynnik roboczy. Jest to mieszanka gazu i cieczy. Trafia ona do parownika, skąd odparowuje. Podczas zmiany stanu skupienia pobierane jest ciepło. Następnie wędruje on do góry wraz z mieszanką, która jest zabsorbowana. To specyficzny proces, podczas którego powietrze, woda oraz grunt oddają energię z dolnego źródła. Kolejnym etapem procesu jest zasysanie przez sprężarkę pary gazowej. Wówczas wzrasta temperatura oraz ciśnienie. W skraplaczu pojawia się mieszanka w postaci gazowej. Teraz znowu zmienia stan skupienia wraz z przemianą w krople. Oddawana jest energia. Ta przekazywana jest do systemu grzewczego. Ostatni etap, który zamyka obieg, to praca zaworu rozprężnego. Jego zadaniem jest redukcja temperatury oraz ciśnienia.

 

Split i monoblok

Istnieją też powietrzne pompy ciepła typu Split. To rozwiązanie zakłada istnienie dwóch modułów. Jeden znajduje się na zewnątrz, drugi wewnątrz. W pierwszym, zewnętrznym module, znajduje się wentylator, sprężarka, zawór rozprężny oraz parownik. Natomiast moduł wewnętrzny to już skraplacz oraz pompa obiegowa. Oczywiście, te moduły są ze sobą połączone i to z użuciem rur chłodniczych. Innym rodzajem pompy cieplnej jest monoblok. Składa się tylko z jednego modułu zamontowanego na zewnątrz. Jest to kompaktowe urządzenie podłączone do instalacji hydraulicznej. Każdy, kto zadaje sobie pytanie pompa ciepła jak działa musi pamiętać o tym, że pompy są z powodzeniem wykorzystywane już od kilkudziesięciu lat.

 

Praca pompy w skrócie

Podsumowując, praca pompy to nic innego jak transport ciepła pozyskanego z otoczenia do wnętrza budynku. Ciepło to może oddawać woda gruntowa, gleba, powietrze. Pompy ciepła to doskonała inwestycja na lata. Nie musisz nawet dokładnie wiedzieć pompa ciepła jak działa – wystarczy, że poprosisz o jej instalację doświadczonych fachowców. Prawidłowo zainstalowane moduły zmniejszają koszty, a także dostarczają dodatkowego zapasowego źródła ogrzewania na czarną godzinę.

RELATED ARTICLES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *