Klimatyzacja w domu

Klimatyzacja Kraków to idealne rozwiązanie do tego, by ochłodzić swój dom. Aktualnie mamy do czynienia ze sprzętem, który w porównaniu do starszych modeli jest na pewno o wiele wydajniejszy, a idąc z biegiem czasu również producenci uwzględnili również to, aby ich sprzęt pobierał jak najmniej energii, ale również oczywiście był skuteczny i należycie działał w zależności od pory roku, czyli chłodził lub ogrzewał. Te dwa argumenty stanowią tak naprawdę jedność i dzięki temu otrzymujemy urządzenie, na którym nam zależy. Oczywiście w zależności od wielkości budynku mieszkalnego ten klimatyzator będzie mieć inną moc. Wyróżnić można przez to kilka rodzajów klimatyzatorów.

Wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z funkcją chłodzenia, czy też ogrzewania, gdyż jest to dosyć duża różnica. Szacuje się, że średnio na 10 metrów kwadratowych budynku przeznacza się 1 kilowat, a więc jednostkę mocy. Należy wyliczyć, jaka jest powierzchnia całego domu, by wybrać klimatyzator o odpowiedniej wartości. Oczywiście konstrukcja ówczesnych urządzeń chłodniczych pozwala na zużycie o wiele mniejszej ilości mocy aniżeli urządzenia, których używano jeszcze kilka lat temu. To bardzo duży progres, który pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości energii. Szacuje się, że teoretycznie klimatyzatory mogą pobierać nawet o 50 % mniej mocy aniżeli wskazuje na to produkt i jego wartość. To oczywiście w przypadku produktów stacjonarnych. Inaczej może być przy urządzeniach przenośnych, które mogą być o wiele mniej efektywne, pobierać o wiele więcej prądu, a to na pewno działa na ich niekorzyść.

Jeśli chodzi zaś o funkcję ogrzewania w klimatyzatorach to wygląda to całkowicie odwrotnie. Kiedy jest zimno w pomieszczeniu, urządzenie wytwarza ciepłe powietrze. W skraplaczu, a więc w jednostce zewnętrznej produkowana jest energia cieplna i przemieszcza się do jednostki wewnętrznej, a więc parownika. Jest to oczywiście metoda przy klimatyzatorach typu split. Ten rodzaj urządzenia jest więc tak skonstruowany, że automatycznie przechodzi w tryb od chłodzenia do grzania, jeśli tylko temperatura będzie odpowiednio niska.

Jeśli chodzi o urządzenia typu mono-split to sprawa jest łatwiejsza, ponieważ jest możliwość ustawienia temperatury i ogrzanie konkretnego pomieszczenia bądź całości wnętrza.

Tego typu urządzenie jest bardzo modne aktualnie i stanowi jednocześnie dużą konkurencję dla tak zwanych kaloryferów. Przede wszystkim dlatego, że są to urządzenia, które pobierają mało energii, a do tego są bardzo wydajne. Jednak mają swoje minusy, gdyż zimą posiadają pewne ograniczenia, to znaczy przy zbyt wysokiej temperaturze minusowej mogą się wyłączyć. Na szczęście w naszym kraju coraz rzadziej widuje się tak wysokie liczby na minusie.

Jednak klimatyzatory działają lepiej i wydajniej, gdy temperatura jest po prostu wyższa. Jeśli ona zbyt mocno spadnie i jest dosyć zimno, czasami z tym urządzeniem mogą być pewne problemy, stąd kaloryfer sam w sobie zimą jest najlepszym źródłem ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.