Jaki styropian na elewację?

Jaki styropian na elewację – często inwestorzy zastanawiają się nad tym pytaniem, związanym z wykończeniem budynku. Odpowiednie wykonanie i właściwy wybór styropianu zadecyduje nie tylko o końcowym wyglądzie obiektu ale głównie o jego energooszczędności. Jaki styropian na elewację wybrać, aby dokonac właściwej decyzji?

Styropian elewacyjny

Istotą właściwej izolacji termicznej jest odpowiednio dobrany styropian elewacyjny, ponieważ to jego właściwości ograniczają wydostawanie się ciepłego powietrza na zewnątrz budowli. Jednocześnie chroni ,aby wiatr nie przenikał do wewnątrz. Za te cechy styropianu, czyli za jakość i wydajność izolacji odpowiedzialny jest współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższa wartość współczynnika, tym więcej ciepła zostaje w budynku, dzięki temu, zaoszczędzamy na paliwie

Płyty polistyrenowe

Podczas produkcji płyt polistyrenowych dodaje się kilka dodatków tzw. uszlachetniających. Są nimi grafit, sadza albo drobinki aluminium. I to sprawia o wzroście właściwości termoizolacyjnych styropianu. Niestety , wraz z jakością rośnie cena styropianu.

Styropian biały

Jaki styropian na elewację – tradycyjnie stosuje się styropian biały, obecnie coraz rzadziej, ze względu na słabe wyniki w zakresie parametrów wytrzymałościowych i izolacyjnych. Wypiera go styropian dalmatyńczyk- biały, w kropki o kolorze grafitowym, ponieważ ma wyższe parametry w porównaniu ze styropianem białym.

Styropiany grafitowe

Obecnie najbardziej popularnymi są styropiany grafitowe czyli szare, ze względu na wysokie wyniki w zakresie parametrów wytrzymałościowych i izolacyjnych. W swojej strukturze posiadają dodatki i z uwagi na nie płyty te ,mają znacznie ciemniejszy kolor. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem lambda, dzięki czemu, przy zastosowaniu cieńszych płyt, można uzyskać wysoką wartość izolacji.

Styropian frezowany

Kolejny pytanie nad którym zastanawiają się inwestorzy brzmi: styropian frezowany czy prosty? Jeżeli zdecydujemy się na metodę nakładania dwóch lub więcej warstw płyty polistyrenowych, wtedy nie jest koniecznością stosowanie styropianu frezowanego. Natomiast, jeżeli wybierzemy metodę jednej warstwy, lepszym wyborem , będzie wówczas styropian frezowany.

Grubość styropianu

Obecnie, już podczas projektowania należy określić grubość styropianu, którym, będzie ocieplany budynek. Grubość styropianu będzie uzależniona od rodzaju materiału konstrukcyjnego, wykorzystanego do budowy obiektu. Następnym czynnikiem warunkującym grubość izolacji jest obszar, jaki chcemy ocieplić. Przy ocieplaniu ścian białym styropianem należy zastosować grubość 12-15cm, czasami inwestorzy stosują płyty o grubości nawet 18-20cm. Należy pamiętać, że decydując się na styropian grafitowy, można zmniejszyć grubość izolacji o nawet kilka centymetrów, zyskując w ten sposób powierzchnię.

Izolacja termiczna elewacji

Zastanawiając się nad izolacją termiczną elewacji, nasuwa się pytanie: jaki styropian na elewację. Jest to o tyle uzasadnione, że elewacja jest przeważnie największą przestrzenią w każdym budynku i głównie odpowiada za jego energooszczędność. Od właściwego wyboru płyt styropianowych a później od prawidłowego wykonania izolacji termicznej w przyszłości będzie zależeć wysokość kosztów ogrzania obiektu. Dlatego, należy dokładnie przemyśleć i zastanowić się nad wyborem właściwego styropianu na elewację, żeby później nie żałować swojej decyzji.

RELATED ARTICLES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *