Jaka hydroizolacja na taras?

Jaka hydroizolacja na taras – to pytanie często pada ze strony właścicieli domów. Taras jest przestrzenią wspaniale nadającą się do spędzania wolnego czasu na zewnątrz. To Idealne miejsce do wypoczywania na fotelu, do używania jak grilla czy czytania książki na świeżym powietrzu. Coraz więcej ludzi jednak decyduje się zrezygnować z posiadania tarasu. Spowodowane to jest mostkami termicznymi – nie wiedzą oni, że jest to wywołane błędami w trakcie izolacji.

Dlaczego hydroizolacja na taras?


Sprytnym rozwiązaniem jest usytuowanie tarasu nad pomieszczeniem, które będzie dobrze ogrzewane. Trzeba jeszcze o tym pomyśleć na etapie przygotowywania projektu budynku. Takie rozwiązanie wymaga sporo wkładu energii – trzeba zadbać o hydroizolację. Skroplona para wodna albo woda może przedostać się z tarasu do pomieszczenia znajdującego się pod nim. Takie przecieki będą powodować spadek jakości wnętrza, może pojawić się grzyb, tynk może popękać. Hydroizolacja tarasu jest więc niezwykle istotna, przede wszystkim trzeba zadbać o uszczelnienie podłoża oraz miejsca styków ściany z podłogą tarasu. Woda która zalega w tarasie lub też na balkonie może spowodować wiele strat. Wilgoć przedostająca się przez fugi, w zależności od pory roku może wielokrotnie zamarzać. Powoduje to intensywne wietrzenie materiału, mogą popękać ściany, tynk, płytki. Dodatkowo, te ostatnie mogą odkleić się od podłoża.

Która hydroizolacja najlepsza?

Odpowiednia hydroizolacja nie jest czymś wymagającym, bardzo trudnym. Niestety, kwestia jaka hydroizolacja na taras jest często zaniedbywana przez właścicieli domów. Zastanawiając się jaka hydroizolacja na taras, warto wybierać przede wszystkim z trzech podstawowych metod stosowanych na szerszą skalę. Pierwsza z nich to hydroizolacja jednokomponentowa. Następną możliwością jest hydroizolacja jednokomponentowa sztywna, istnieje także hydroizolacja dwukomponentowa elastyczna.

Jednokomponentowa izolacja

Izolacja jednokomponentowa jest rozwiązaniem najprostszym. W skrócie jest to nic innego, jak folia w płynie. Jest to rozwiązanie uniwersalne, nadające się do różnego podłoża. Możesz więc skorzystać z takiego rozwiązania w przypadku podłoża z tynku cementowego, tynku cementowo-wapiennego, podłoża z cegieł, podłoża z betonu, a także z innych materiałów gipsowych. Sposób położenia izolacje jednokomponentowej jest niezwykle prosty. Aparat mieszamy, następnie nakładamy pacą na podłoże. Warto mieć na uwadze fakt, że izolacja jednokomponentowa z włóknami zapewnia wyższą elastyczność, nawet przy mocno minusowych temperaturach. Choć praca związana z jej nałożeniem będzie bardziej czasochłonna i będzie wymagała więcej energii, to warto zainwestować w takie właśnie rozwiązanie, aby uniknąć nieprzyjemności w przyszłości.

Dwukomponentowa izolacja

Izolacja dwukomponentowa sztywna przeznaczona jest dla tarasów położonych na gruncie. Składa się ona z tworzyw sztucznych oraz minerałów. Skutecznie chroni przed mrozem, a także zapobiega przenikaniu wody przez podłoże tarasu. Dyfuzja pary wodnej nadal jest możliwa. Co ciekawe, taki rodzaj hydroizolacji można stosować nawet na wilgotne posadzki betonowe. Co więcej, nie trzeba ich nawet gruntować. Po skończonej pracy należy poczekać do ośmiu godzin, aż taka hydroizolacja wyschnie.

Izolacja dwukomponentowa elastyczna

Nie jest łatwo zadecydować jaka hydroizolacja na taras. W tej kwestii warto jednak pamiętać także o izolacji dwukomponentowej elastycznej. Ta zwana jest również fleksoizolacją. Rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ można nałożyć nową warstwę nie usuwając poprzedniej. Jej sekretem jest polimerowo-cementowa receptura, która pozwala na dyfuzję pary wodnej. Co więcej, nie wymaga ona gruntowania. Zdolność do woskowania rys to nawet 2 mm. Taki rodzaj hydroizolacji charakteryzuje się krótkim czasem schnięcia. To tylko 4 godziny po których można już kontynuować pracę, na przykład kleić płytki. To oszczędność czasu oraz energii. Nie trzeba przecież skuwać poprzedniej warstwy, co decyduje o tym, że izolacja dwukomponentowa elastyczna jest bardzo często wybierana przez firmy wykończeniowe. Co więcej, fleksoizolacja jest uniwersalna. Można ją kłaść na cegłach betonowych, posadzkach oraz tynkach.

 

 

 

 

 


Hydroizolacja jak położyć

 

Hydroizolacja jak położyć – wszystko zależy od tego w jakim pomieszczeniu będziemy prowadzić prace, jaki będzie rodzaj podłoża oraz rodzaj hydroizolacji. Dodatkowo, nie do pominięcia jest także wilgotność powierzchni, układ warstw izolowanej przegrody czy choćby wymagania sanitarne. Te wszystkie czynniki trzeba mieć na uwadze planując wybór odpowiedniego materiału do izolacji. Przede wszystkim, trzeba myśleć szerzej i nie można się skupiać tylko i wyłącznie na wyborze materiału izolacyjnego.

 

Hydroizolacja do przestrzeni wilgotnych

W przypadku pomieszczeń wilgotnych oraz mokrych niezwykle istotne są materiały do wykonywania warstw ochronnych. Muszą być ze sobą kompatybilne. Najlepiej wybierać takie wysokiej jakości, nie warto myśleć o natychmiastowej oszczędności. Jeśli mamy na uwadze skuteczną i trwałą hydroizolacje pomieszczenia na lata – lepiej wydać trochę więcej na kleje do okładzin ceramicznych, taśmy uszczelniające, silikony czy zaprawy do spoinowania. Porządnie wykonana hydroizolacja pomieszczeń pozwoli nam uniknąć wiele nieprzyjemności i oszczędzić sporo czasu i energii związanych z przyszłymi naprawami usterek i ubytków.

 

Jaką folię w płynie wybrać

Zazwyczaj w sklepach dostępne są rozwiązania oferujące gotowe do użycia masy. Sprzedawane są one w poręcznych plastikowych wiaderkach. Na opakowaniu można przeczytać ich dokładne zastosowanie. Niektóre z nich są wykonane na bazie cementu oraz żywic syntetycznych. Co więcej, można je nakładać bezpośrednio już na istniejące podłogi, a także płytki, co jest sporym ułatwieniem. Takie właśnie hydroizolacje doskonale nadają się do tarasów, balkonów czy łazienek. To rozwiązanie do pomieszczeń mocno zawilgoconych i mokrych.

 

Hydroizolacja z dodatkami na bazie dyspersji kopolimerowych

Przeznaczona jest do pomieszczeń mokrych. Jej największą zaletą jest szybki czas schnięcia. Podczas korzystania z takich hydroizolacji niezbędne będzie stosowanie kołnierzy uszczelniających, a także taśmy systemowych. To rozwiązanie jest wybierane bardzo często w przypadku wykonywania ogrzewania podłogowego.

 

Folia w płynie

Folia w płynie przeznaczona jest do łazienek, kuchni czy toalet. Powinna charakteryzować się sporą elastycznością. Dobrze, jak również może poszczycić się krótkim czasem schnięcia. Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć hydroizolacja jak położyć. Wybór odpowiedniej folii w płynie zależy w dużej mierze od tego w jakim pomieszczeniu będzie kładziona hydroizolacja i jaka jest specyfika tej przestrzeni. W zależności od zastosowania wyróżnia się różne klasy oddziaływania wody, które podawane są zazwyczaj na plastikowych opakowaniach. Folia w płynie W0I przeznaczona jest do powierzchni nienarażonych na częste oddziaływanie wody bezpośrednio. W1I przeznaczony jest do pomieszczeń średnio obciążonych wodą bieżącą, taka klasa folii izolacyjnej sprawdzi się w przypadku ścian po których spływa woda bezpośrednio do odpływu. W2I to rozwiązanie do podłogi pod prysznicem. Takie powierzchnie są obciążone długotrwałym lub stałym kontaktem z wodą. W3I  to hydroizolacja najwyższej klasy i o największej odporności i wytrzymałości – rozwiązanie do kuchni przemysłowych lub basenów.

 

RELATED ARTICLES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *