Jak projektować wnętrza?

Jak projektować wnętrza to pytanie zadaje sobie wiele właściciel nieruchomości, a także początkujący projektanci pragnący wyróżnić się na tle konkurencji. Przede wszystkim – nie warto zaczynać od szczegółów. Najlepiej najpierw zacząć od wykonania ogólnego szkicu wykończonego pomieszczenia. Projekt może być rozrysowany na kartce, lepiej jednak gdy jest wykonany w profesjonalnym programie. Oprócz planu, potrzebny jest także harmonogram zadań, tak aby wszystko przebiegało według planu,

Od czego zacząć projekt wnętrza?

Na początku warto sobie zadać pytanie jaki efekt chcemy uzyskać. Następnie rozrysować poszczególne pomieszczenia i uwzględnić ich dokładne wymiary. Na tym etapie projektowania wnętrz nie można pominąć takich elementów otoczenia jak gniazdka elektryczne, wymiary drzwi, rozmieszczenie i wymiary okien, a wystające gniazdka oraz grzejniki. Wszystkie te elementy być może szpecą lekko ostateczny obraz, ale są niezwykle potrzebne każdego dnia i, niestety, trzeba je uwzględniać w projektach, Dopiero po wykonaniu takich praca, można przejść do właściwego projektowania wnętrz. Najlepiej aby cały projekt miał przejrzysty zarys, myśl która mu przyświetla. W celu poszukiwania inspiracji można przeszukiwać branżowe gazetki, fora internetowe oraz strony. Nie do przecenienia jest także podglądanie wnętrz u znajomych, których jesteśmy gośćmi, a których wnętrza się podobają. Inspiracja i jeszcze raz inspiracja.

Sprawdź wymiary i uwzględnij wszystkie elementy wystroju

Dodatkowo, kolejnym etapem będzie wypisanie elementów i urządzeń, które muszą się znajdować we wnętrzach poszczególnych pomieszczeń. Mówimy oczywiście o sprzęcie AGD, biurkach, wieszaku w holu i tak dalej. Warto zwracać uwagę na wysokość pomieszczeń i czy wszystkie meble, które odpowiadają naszej wizji zmieszczą się w pomieszczeniu. Niektóre mogą przekraczać poziom sufitu i oczywiście będzie trzeba z nich zrezygnować. To podstawowa rzecz, na którą warto uważać.

Planuj wszystko

Jak projektować wnętrza? Przede wszystkim przemyśl wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Wykonując poszczególne etapy po kolei, warto także trzymać się konkretnych zasad. Salon połączony z kuchnią powinien posiadać podłogę w jednakowej kolorystyce. Wyjątkiem może być przypadek, kiedy zależy nam na kontraście. a zarówno kuchnia jak i salon posiadają meble oraz ściany w innej stylistyce. Wtedy, ewentualnie, podłoga w tych pomieszczeniach może mieć różny odcień.

Oświetlenie

Często pomijanym, zwłaszcza przez domorosłych projektantów wnętrz, aspektem jest oświetlenie. Dobrze wybrane, może naprawdę zdziałać cuda. Halogeny i LED-y zamontowane w odpowiednich miejscach i pod odpowiednim kątem – potrafią skutecznie optycznie powiększyć przestrzeń, a także podkreślić elementy wnętrza na których najbardziej nam zależy. Przestrzeń powiększają także jasne kolory.

Minimalizm

Minimalistyczne wnętrza nieustannie zyskują na popularności. To podstawa stylu skandynawskiego. Jednak warto uważać, aby nie było ono zbyt zimne. W tym celu zaleca się umieszczenie w pomieszczeniach różnych poduszek, kolorowych koców. Przydatny będzie także kominek. Jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia powinniśmy rozważyć zakup dużego lustra. Co więcej, zimne pomieszczenia w stylu skandynawskim łatwo rozgrzać za sprawą dobrze dobranego dywanu lub wykładziny. Meble i elementy wystroju powinny być sprytnie rozmieszczone tak aby nie zajmowały zbyt dużo niepotrzebnej przestrzeli. Np. w kuchni warto umieszczać piekarnik czy też mikrofalówkę w zabudowie – w ten sposób nie oszpecimy przestrzeni.

Łam zasady – ale z umiarem

Oczywiście wszystkie zasady można łamać. Jednak warto robić to rozsądnie. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt – potrzeba niemałego doświadczenia. Dlatego, jeśli przerasta cię to zadanie i nie wiesz jak samodzielnie projektować wnętrza – to najlepiej zwróć się o pomoc do specjalisty. Co prawda będzie to kosztować, ale architekt wnętrz projektant wnętrz dokładnie wie jak projektować wnętrza. Uczył się tego przez dobrych parę lat oraz podczas realizacji kolejnych projektów. Wybierając zaufanego, sprawdzonego projektanta możesz być pewien lub pewna spodziewanego efektu.

RELATED ARTICLES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *