Jak dobrać panele do wnętrza?

Jak dobrać panele do wnętrza to kwestia która męczy nieustannie wiele osób planujących nowy wystrój. Nie można zapominać o tym, że przy wyborze paneli istotny jest nie tylko ich wygląd i to, jak prezentują się z otaczającymi meblami, ale także ich parametry techniczne. Na panelach nie należy oszczędzać. Powinny być na tyle starannie i dobrze wykonane, aby mogły służyć przez długie lata. Jak jednak dobrać właściwą podłogę z paneli do konkretnych pomieszczeń, by wpisywała się w aranżacje wnętrza?

Zwracaj uwagę na parametry

Odpowiednie panele nie tylko pasują do reszty kolorystyką oraz stylistyką – powinny także uzupełniać przestrzeń, wprowadzać dodatkowy smaczek, charakter, nadawać przestrzeni klimatu. Najważniejsze parametry, które powinny zdecydować o wyborze, to klasa użyteczności i klasa ścieralności. Wszystkie te informacje producenci zamieszczają bezpośrednio na opakowaniu. Mogą nie być napisane bezpośrednio w formie tekstu, a w formie piktogramów. Szczególnie panele przeznaczone do powierzchni z których korzystamy najczęściej (a więc na przykład do korytarzu czy salonu) powinny posiadać klasę użyteczności nadającą się do dużego natężenia ruchu.

Jasne panele

Jasna podłoga we wnętrzach to rozwiązanie ponadczasowe i uniwersalne. Jasne panele dodatkowo idealnie wpasowują się mniejsze wnętrza, skutecznie powiększają je optycznie. Zastanawiając się jak dobrać panele do wnętrza i decydując się na jasny odcień – warto zainwestować we wzór naturalnego drewna. Może to być na przykład dąb, buk. Jasne podłogi nadają charakterystycznego kolorytu i klimatu pokojom, których kolor ściany jest do nich kontrastem. Do jasnych podłóg zalicza się także ciepły brąz. To już rozwiązanie do pomieszczeń klasycznych, urządzonych w stylu rustykalnym. Takie podłogi idealnie współgrają ze złotymi wykończeniami

Po ciemnej stronie podłogi

Ciemna podłoga idealnie wpisuje się w styl skandynawski. Ciemny dąb lub orzech nadają przestrzeni szyku i wrażenia elegancji. Doskonałe uzupełnieniają styl minimalistyczny i skromne wzornictwo. Co więcej, jeśli planujesz urządzić pomieszczenie w stylu industrialnym – ciemna podłoga z paneli również będzie dla ciebie. Jak dobrać panele do wnętrza w przypadku ciemnej podłogi? – warto zadbać o to, aby meble takie jak stół czy sofa, były od niej nieco ciemniejsze. W ten sposób elementy otoczenia zostaną bardziej wyeksponowane, a podłoga nie zacznie ich przytłaczać swoją ciemną barwą. Jeśli podłoga jest ciemniejsza od mebli – nie będzie to robić raczej pozytywnego wrażenia na gościach.

Układ paneli

Jeżeli zastanawiasz się jak dobrać panele do wnętrza – pamiętaj, zwracaj także uwagę na sposób ich ułożenia. Kolor pełni najważniejszą rolę. Z pewnością będzie decydował o ogólnym odbiorze podłogi. Jednak nie tylko on się liczy. Jeżeli zależy ci na optycznym powiększeniu konkretnej ściany – ułóż długie panele równolegle do niej. Układając ciemne panele lub jasne panele prostopadłe do ściany – ściana skróci się optycznie. Warto dopilnować tego, aby panele współgrały z drzwiami. Doskonale, jeśli wykonane są z podobnego materiału i utrzymane w podobnym wzornictwie. Drzwi mogą, a nawet powinny być nieco ciemniejsze od podłogi. Tu jest więcej dowolności. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, by drzwi i panele się ze sobą nie gryzły. Jeśli nadal nie wiesz, jak dobrać panele do wnętrza – możesz się udać do pracowni architekta wnętrz, aby zasięgnąć porady. Niektóre takie placówki udzielą kilka podstawowych rad za darmo. Jeżeli planujesz urządzanie wnętrza na większą skalę z większym zakresem prac – taka usługa będzie już na pewno płatna, lecz z pewnością przyniesie maksimum satysfakcji.

RELATED ARTICLES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *