Ile kosztuje projekt wnętrza

Ile kosztuje projekt wnętrza – to pytanie zadaje sobie wiele osób pragnących mieszkać w warunkach przyjaznych i w pomieszczeniach o niebanalnej estetyce, zarówno w domu jak i w mieszkaniu. Przede wszystkim na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ceny mogą się dość sporo różnić wśród ofert poszczególnych projektantów i firm. Nie tylko ceny mogą się rządzić własnymi prawami, ale także poszczególne systemy wyceny. W zależności od przyzwyczajeń i standardów przyjętych przez projektantów – wycena może przyjmować stawkę za metr kwadratowy lub też od ilości pomieszczeń.

Lokalizacja, doświadczenie

Na wycenę ma także wpływ lokalizacja. Wycena projektu wnętrz o podobnym metrażu będzie więc różna w poszczególnych miastach czy w miejscowościach. Zwłaszcza początkujący projektanci mijają się często z wyceną. Czasem liczą sobie za projekt wnętrza zbyt dużo, innym razem za mało. Jest to spowodowane tym że dopiero zaczynają swoją karierę. Nie mają także stałych klientów – w takim przypadku wycena zależy od prywatnej sytuacji projektanta czy projektantki.

Wpisując frazę ile kosztuje projekt wnętrza w wyszukiwarkę i następnie sprawdzając wyniki na poszczególnych forach – klienci nieraz mogą być zdumieni, zaskoczeni lub rozczarowani. Najtańsze projekty zaczynają się już od 25 do 30 zł za metr kwadratowy. Są to zazwyczaj oferty z małych lokalnych serwisów od początkujących projektantów wnętrz. A ile kosztuje projekt wnętrza biura? Takie zadania najczęściej są wykonywane przez doświadczonych specjalistów, gdyż biuro musi się charakteryzować odpowiednią ergonomiczność by zapewnić spory przepływ ludzi w jego obrębie. Przestrzeni musi być sporo. Jednocześnie, każdy kąt musi być wykorzystany jak najbardziej efektywnie. Takie indywidualne projekty dla wielkich firm projekty biur potrafią kosztować nawet 300 zł za metr kwadratowy.

Za co dokładnie płacimy?

Zastanawiając się ile kosztuje projekt wnętrza i dlaczego akurat tyle, warto zdać sobie sprawę za co dokładnie pocimy jako klienci. Przede wszystkim za pomysł. Aby projekt był udany – specjalista musi mieć najpierw wizję. Są to zazwyczaj osoby kreatywne. Wymyślenie takiej wizji jest czasochłonne i żmudne. Różne pomieszczenia muszą pasować do siebie, nie gryźć się z sobą. Co więcej, projektant wnętrz musi nauczyć się obsługi odpowiedniego oprogramowania – dokupić profesjonalne programy.

Ukończenie studiów w tym kierunku nie zapewnione całej potrzebnej wiedzy. Taki specjalista musi być na bieżąco ze wszystkimi trendami. Liczy się to z licznymi godzinami spędzonymi na czytanie różnych artykułów w internecie, prasie, a także specjalistycznych książek z tej dziedziny. To ma spory wpływ na to ile kosztuje projekt wnętrza. Aby projekt do efektywny, musi być stworzony w oparciu o istniejące możliwości. W tym celu projektant wnętrz nawiązuje liczne kontakty z firmami produkującymi materiały, które mogą stanowić cześć wystroju. Jak widać, proces tworzenia odpowiedniego projektu wnętrza wymaga sporo czasu, zaangażowania, a także pieniędzy przeznaczonych na sprzęt i oprogramowanie. Z tego powodu należy być uważnym na zaniżone oferty. Nie można się łudzić i wiedzieć ile kosztuje projekt wnętrza w danej ofercie, a ile powinien.

Zaniżone stawki – czy warto?

Mocno poniżej stawki rynkowej ogłaszają się początkujący projektanci i nie ma sobie co za dużo obiecywać od takiej usługi. Choć czasem zdarzy się perełka i można uzyskać zadowalający projekt w okazyjnej cenie. Zazwyczaj jest to jednak oferta złożona przez początkującego projektanta. W tym przypadku liczyć się trzeba z tym, że ta osoba będzie niedoświadczona i nawet mimo najlepszych chęci – mogą się pojawić niespodziewane błędy w projekcie. Lepiej postawić na doświadczonych specjalistów, którzy cieszą się już sporą renomą. Najlepiej takich, którzy są polecani przed zaufane osoby.

RELATED ARTICLES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *