Ile kosztuje projekt wnętrza mieszkania

Ile kosztuje projekt wnętrza mieszkania – cóż, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena będzie się różnić ze względu na zakres prac, a także powierzchnię, która wymaga odpowiedniego wkładu pracy kreatywnego umysłu. Z tego też powodu każde mieszkanie, każdy dom, będą wycenione indywidualnie. Projektant wnętrz przy takiej cenie zwraca uwagę na powierzchnię, ale także na zagospodarowanie pomieszczeń i ewentualne trudności z tym związane.

Doświadczenie dyktuje stawki

Początkujący projektanci wnętrz będą żądali niższych stawek niż zaprawieni w boju profesjonaliści. To jest oczywiste. Jednak nie zawsze to, co najtańsze, jest najlepszym rozwiązaniem. Prace z projektem wnętrza rozpoczyna się od projektu koncepcyjnego używając specjalnego oprogramowania. Projektanci dostarczają klientowi wizualizacje 3D. Najczęściej są to różne opcje z których może wybierać klient. Na ekranie komputera widoczny jest rozkład mebli, ich kolorystyka, a także kolorystyka ścian i podłóg, elementy wykończenia. Na takiej podstawie podejmujący decyzję klient dokładnie wie, czego się spodziewać i czy oczekiwany klimat wnętrza będzie mu odpowiadać. Projekt koncepcyjny nie będzie zawierał wszystkich szczegółów oraz rysunków. To tylko zarys na podstawie którego będą postępować kolejne prace.

Jakość projektu, a cena

Kolejnym etapem jest już właściwy projekt wnętrz. Ten uwzględnia pełną dokumentację z dokładnymi wizualizacjami, a także wskazówkami z których mogą korzystać wykonawcy. Przeciętna cena za metr kwadratowy projektu wnętrz może być bardzo różna. Najniższe stawki zaczynają się już w granicach 50 zł. Średnio jest to jednak 100 zł za metr kwadratowy. W przybliżenie to własnie tyle ile kosztuje projekt wnętrza mieszkania. Czasami potrzebny jest też nadzór projektanta nad całością projektu. Taki nadzór to dodatkowe koszty. Czasem jednak jest niezbędny, zwłaszcza jeśli projekt jest naprawdę spory, a wykonawcy nie do końca rzetelni.

Rodzaj powierzchni i rozkład pomieszczeń

To, ile kosztuje projekt wnętrza mieszkania, zależy także od tego z jakim rodzajem powierzchni użytkowej mamy do czynienia. Inaczej wyceniane jest prywatne mieszkanie czy też dom, a inaczej biuro czy inne przestrzenie użytkowe. Czasami wymagane są też dodatkowe projekty z instalacją inteligentną. Ma to miejsce w przypadkach, kiedy dom jest w stanie surowym. Dobry projektant wnętrz będzie służyć poradą na każdym etapie prac. Dodatkowo, doradzić mogą także wykonawcy, którzy lepiej znają się na niektórych materiałach. Lepiej znają ich wady i zalety niż projektanci. Takie wskazówki również mają swoją cenę i trzeba się z tym liczyć. Nie wiedząc ile kosztuje projekt wnętrza mieszkania, łatwo się wyłożyć już na pierwszym spotkaniu z projektantem. Przed taką rozmową warto sobie zadać kilka pytań. Przede wszystkim, jakiego efektu się oczekuje. Warto zmierzyć całą powierzchnię pomieszczeń i pamiętać o wszystkich utrudnieniach, które mogą zdecydować o stawce projektu.

RELATED ARTICLES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *