Ile kosztuje ocieplenie domu?

Ile kosztuje ocieplenie domu to ważna kwestia dla każdego, kto ma w planach rozpoczęcie budowy. Decyduje o tym nie tylko cena poszczególnych okien i drzwi, które pozwalają utrzymywać ciepło wewnątrz, ale także materiału termoizolacyjnego dostosowanego na elewacji. Warto wybrać odpowiednie ocieplenie, tak aby było doskonale dopasowane do naszych potrzeb oraz warunków atmosferycznych panujących w konkretnej lokalizacji. Ciepło domowego ogniska to niezwykle ważna sprawa – nikt nie chce marznąć ani cierpieć z powodu chronicznych przeziębień.

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje ocieplenie domu nie należy do najprostszych. Ciężko ustalić konkretny koszt ocieplenia. Od czego jednak będzie on zależeć? Przede wszystkim od powierzchni mieszkania lub domu, który planujemy ocieplić.

 

Stawka przy metodzie lekkiej mokrej

Metoda lekkiej mokrej jest stosunkowo często wykorzystywana. Polega na bezpośrednim przyklejaniu termicznych warstwy do ścian zewnętrznych. Następnie taką warstwę pokrywa się cienko-warstwowym cynkiem. Materiały jakie są potrzebne do skutecznego zastosowania tej metody to zaprawa klejowa, woda a także tynk elewacyjny. Aby warstwa termiczna

nie spływała w dół i trzymała się muru – wykorzystuje się siatkę zbrojącą oraz styropian. Ze względu na jakość tych materiałów cena za metr kwadratowy może być różna. W przybliżeniu oscyluje jednak w granicach 180 zł za metr kwadratowy. Ta stawka obejmuje także pracę robotników, więc jeśli zdecydujesz się na samodzielne ocieplenie domu – będzie ona sporo niższa.

 

Ile kosztuje ocieplenie z wełną mineralną?

Inną metodą ocieplenia jest lekka mokra z wełną mineralną. Nie różni się wiele od poprzedniej metody. Główną różnicą jest jednak zastosowanie wełny mineralnej. Tutaj nie potrzeba już styropianu. Takie rozwiązanie jest nieco droższe. Na koszt za metr kwadratowy składają się: cena farby elewacyjnej, wełny mineralnej, zszywek, śrub, gwoździ oraz kołków. Średnio za takie rozwiązanie przyjdzie nam zapłacić około 200 zł za metr kwadratowy. Ta stawka także zawiera już w sobie robociznę. Specyficzną odmianą takiego sposobu ocieplenia jest metoda lekka sucha z wykończeniem oblicówką winylową. Takie rozwiązanie kosztuje około 180 zł za metr kwadratowy wraz z robocizną. No tą cenę wkłada się zastosowanie stelaża drewnianego, obrysówki winylowej, folii oraz przede wszystkim wełny mineralnej. Nie warto oszczędzać na jakości wełny mineralnej, a także innych materiałów zastosowanych do docieplenia służących jako termoizolatory, na przykład na styropianie.

 

Inwestycja na lata

Warto mieć na uwadze, że ocieplenie na elewacji budynku jest zazwyczaj długotrwałe, a prawidłowo wykonane z użyciem materiałów dobrej jakości – pozwoli na stałą oszczędność związaną z opałem wykorzystywanym do ogrzewania, takim jak gaz czy drewno. Warto zaznaczyć, że to ile kosztuje ocieplenie domu podaliśmy w kwotach przybliżonych. Mogą być one trochę inne w wykonaniu odrębnych wykonawców. Na wpływ ceny może mieć także lokalizacja budynku, jego specyfika i wszelkie utrudnienia związane z wykonaniem ocieplenia. Aby nie przepłacić i jednocześnie skorzystać z dobrych usług, warto na początku rozejrzeć się na lokalnym rynku. Najlepszym źródłem informacji są zazwyczaj sąsiedzi lub znajomi, którzy niedawno skorzystali z takich usług. Z pewnością polecę Ci firmę lub wykonawców, którzy wykonają pracę solidnie i w przystępnej cenie. To, ile kosztuje ocieplenie domu, nie będzie Cię przerażać.

Nie tylko cena

Od ceny jednak ważniejsza jest jakość. Jeśli korzystasz z usług nierzetelnej firmy wykorzystującej materiały drugiej jakości – możliwe że takie ocieplenie wytrzyma tylko sezon lub dwa. Po takim czasie niezbędne będą dalsze prace. Cena ocieplenia budynku będzie automatycznie rosnąć, jeśli rośnie częstotliwość jej renowacji. To ile kosztuje ocieplenie domu zależy także od pory roku. Zazwyczaj ta usługa jest tańsza latem, natomiast droższa jesienią, gdyż zapotrzebowanie jest też większe.

RELATED ARTICLES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *