Dofinansowanie na ocieplenie domu

Dofinansowanie na ocieplenie domu może rozwiązać bardzo ważny problem – wysoką cenę za wysokiej jakości ocieplenie na elewacji. Doskonała termoizolacja to najprostsza droga do stałych i sporych oszczędności. Na przestrzeni roku kwoty, które zostaną w naszym portfelu za sprawą mniejszych kosztów opału, mogą być zaskakujące. Zużycie gazu lub opału potrzebnego do ocieplenia domu może być przyczyną pogorszenia stanu środowiska lub wpływać na przyspieszenie efektu cieplarnianego. Oczywiście w tej małej, lokalnej skali. Jednak władze dbają o czystość środowiska i wspomagają termomodernizację w ramach programu Czyste Powietrze. Możliwe jest dofinansowanie na ocieplenie domu w którego skład wejdzie ocieplenie elewacji, a także wymiana kotła grzewczego lub starego pieca. Dodatkowo, dofinansowane mogą być także prace wykonywane na dachu. Dach także ma spory wpływ na utrzymywanie ciepła w budynku.

 

Gdzie szukać informacji?

Dokładne szczegóły pożyczek i dotacji w ramach akcji Czyste Powietrze są dostępne w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek o udzielenie dotacji można wypełnić także drogą elektroniczną. Maksymalny koszt przegród budowlanych nie może być większy większy niż 150 zł za metr kwadratowy. Natomiast jeśli chodzi o wymianę okien, drzwi balkonowych mających za zadanie zwiększyć zatrzymywanie ciepła w domu lub mieszkaniu – jest to już 700 zł za metr kwadratowy.

Na co można liczyć?

Dotacja nie jest dla każdego taka sama. Dofinansowanie na ocieplenie domu jest zależne od zarobków. Największe dotacje są przyznawane dla wnioskodawców, których dochód nie przekracza 600 zł. Jeżeli średni dochód jest większy niż 1000 zł, a mniejszy niż 1200 zł – na finansowanie ocieplenia w domu – domownicy dostaną już tylko 60% poniesionych kosztów. Dochód powyżej 1600 zł miesięcznie na osobę – to dofinansowanie 30%. Warto mieć na uwadze, że inwestycja w wydajność energetyczną to inwestycja na lata. Nawet finansowanie na poziomie 30% jest warte rozważenia. Nie wszystkie jednak działania w celu ocieplenia domu będą dotowane. Dofinansowanie na ocieplenie domu tyczy się tylko tych prac, których wartość nie jest mniejsza niż 7000 zł.

Tylko przegrody

Co więcej, dotacja z akcji Czyste Powietrze dotyczy jedynie ocieplenia przegród budowlanych. Miej na uwadze to, że wymiana źródeł ciepła nie będzie już dofinansowana, choć jest zalecana i wspomniana w tym programie. Ostatnio może się wydawać, że samorządy wycofały się ze wsparcia, które dotychczas oferowały na termomodernizację. Warto być na bieżąco i nieustannie pytać o nowe możliwości. Wydział gminy lub urzędu miasta, a także lokalne władze, powinny mieć wiedzę na ten temat oraz obowiązek dzielenia się informacją.

RELATED ARTICLES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *